A botrányt kiváltó "használt" emissziós kvótákat a zöld tárca értékesítette márciusban. Azok pár nap múlva illegálisan a párizsi tőzsdén bukkantak fel. Most leleplezték a tetteseket. De a szaktárca nem tudja hol vannak és kinek a kezébe kerültek a kvóták...
Mint arról beszámoltunk, az EU aggodalmát fejezte ki márciusban, amiért a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium "használt" emissziós kvótákat (vállalatok által a minisztériumnak beszolgáltatott kvóták: Certified Emissions Reductions, CER) adott el külföldre 1,7 milliárd forint értékben, s ezzel uniós joghézagot játszott ki. A szaktárca azonban azzal a kitétellel adott túl e kvótákon, hogy azokat nem árusítják ki újra az uniós kvótakereskedelem keretében.
E kvóták pár nappal később mégis a párizsi BlueNext tőzsdén kötöttek ki. Az Európai Unió Emissziókereskedelmi Rendszere (EU ETS) tiltja az ilyesfajta újraértékesítést, ám a 2012-ig érvényben lévő kiotói egyezmény megengedi elektronikus adásvételüket - ebből is ered a joghézag. A márciusi híradások 1700 Párizsban eladott kvótáról szóltak, a Reuters most 7000-et említ.
Molnár József, a KvVM kabinetfőnöke a botrány kipattanása után azt nyilatkozta az MTI-nek, hogy "hiba" történt, melynek oka, hogy a BlueNext egyik kereskedője szimplán nem kapcsolta be számítógépén aznap azt a rendszert, amely azonosítja a kvótákat. (A két párizsi kereskedő valóban utólag, a tranzakció után fedezte fel, hogy ezek a kvóták nem léphetnek be újra az európai rendszerbe). Két kereskedő érintett az ügyben: egyikük igyekezett legálisan eladható kvótákkal helyettesíteni a "használt" magyar kvótákat, a másik azonban nem volt hajlandó saját költségén korrigálni az ügyletet.
A zöld tárca a Microdyne Ltd. nevű londoni cégre hárította a felelősséget, mert a Total Global Steel (TGS) úgy tájékoztatta a hazai illetékeseket, hogy nem vett részt bármilyen tőzsdei tranzakcióban, ami a párizsi esethez hasonlatos, sőt azt is tagadta, hogy a Microdyne-től vásárolt volna kvótákat.
A Reuters azonban egy neve elhallgatását kérő forrásra hivatkozva nem kevesebbet állít, minthogy a londoni székhelyű TGS volt az értékesítője a párizsi BlueNexten felbukkanó "használt" kvóták egy részének. A TGS-nél állítólag folyamatban van a kvóták visszaszerzése. De a magyar kormány továbbra sem tudja, hol leledzenek a párizsi tőzsdén gazdát cserélt kvóták, véli a Reuters. Az ügy zűrösségét erősíti, hogy az emissziós kvótákat egyre gyakrabban használják adócsalásra.
forrás: Klíma Blog