Példaértékű győzelmet arattak múlt héten a környezetvédők és a környezettudatos vásárlók a kanadai őserdők védelméért folytatott, több mint hétéves küzdelemben. A történelem eddigi legnagyobb erdővédelmi egyezsége született meg: a 72 millió hektárnyi, vagyis két Németországnyi területű, s a biodiverzitás megőrzése és a klímaegyensúly szempontjából kulcsfontosságú erdő hosszú távú megóvását szavatolja egy új egyezmény.
A világ őserdőinek 80 százalékát vagy elpusztították ipari felhasználás gyanánt vagy beleavatkoztak természetes biológiai egyensúlyaiba. A kanadai erdő az egyetlen, összefüggően megmaradt ősi erdőség. A Greenpeace 2003-ban vette célpontba a kanadai fakitermelő cégeket: tudatosságnövelő kampányában kreatív, már-már performance-ba illő megoldásokkal próbálta felhívni a figyelmet a problémára, Kanadában, Hollandiában, Olaszországban és az Egyesült Államokban. Eközben az érintett erdőket használó cégek termékeinek bojkottjára buzdította a fogyasztókat világszerte.
Zsebkendő-botrány
"A Greenpeace-nek három napon belül ez a második, a fogyasztókkal közösen elért nagy sikere, miután hétfőn Kitkat kampányunk hatására a Nestlé bejelentette, nem támogatja tovább az indonéz esőerdők irtását", mondta Vay Márton, a Greenpeace sajtószóvivője.
Az elmúlt évben a Greenpeace már egy kulcsfontosságú győzelmet aratott, amikor a Kimberly-Clark, a világ legnagyobb higiéniai termékeket, többek között a Kleanex papír-zsebkendőket gyártó cége beleegyezett az erdővédelmi politika bevezetésébe válaszul a Greenpeace Kleercut ("Tarvágás") kampányára. "A fogyasztói aktivizmus képes volt egy óriáscég viselkedését megváltoztatni, és ez precedenst teremtett a többi piaci szereplő számára is, megmutatva, hogy a környezetrombolásban való bűnrészesség egy cég üzleti eredményére is komoly kihatással lehet."
Moratórium 29 millió hektáron
Kanada huszonegy jelentős faipari cége a május 19-én aláírt megállapodásban közel 29 millió hektárnyi erdő kivágására azonnali moratóriumot rendelt el. Ez a terület csaknem teljesen lefedi az erdei karibu, a Kanadában élő, veszélyeztetett rénszarvas kulcsfontosságú élőhelyeit.
Emellett a cégek hosszú távon is elkötelezték magukat egy környezetvédelmi terv kidolgozása
mellett, hogy biztosítsák a megállapodásban foglalt 72 millió hektárnyi erdőterület tartós védelmét. Mindezért cserébe a környezetvédő szervezetek és támogatóik felfüggesztették az akcióikat és az erdőirtásban résztvevő gyártók termékeinek bojkottját.
Az erdei karibu egyike az ország legjellegzetesebb állatainak, melynek megóvása azért különösen fontos, mert a karibu ún. esernyőfaj, azaz a mára az élőhelyének pusztulása miatt csupán 36 ezer egyedre csappant populáció fennmaradása vagy kihalása előrevetheti sok más faj sorsát.
A mostani egyezmény sikere több milliárd tonna vegetációban tárolt üvegházhatású gáz légkörbe juttatását is megakadályozza. A vállalások betartásában, s azok ellenőrzésében 8 másik környezetvédelmi szervezet és 12 fakitermelő cég segít majd.
forrás: Klíma Blog